Hledáte ten správný návod na mytí vlasů?

Kolikrát jste ho už někde četli nebo slyšeli? Sto a jeden způsob na to, co zaručeně funguje. Na mě tyto věci vyskakují všude, to je jasné, stačí slovo vlasy jednou zadat do Googlu nebo na sítě a už to frčí. Dokonce mám někdy pocit, že mi telefon čte myšlenky.

Jestli jste si ještě nevybrali, tak vítejte u stodruhého návodu v pořadí. A to je můj. Co myslíte, stačí jedno mytí? Nejdou Vám vlasy rozčesat, tak hřebenem pořádně zaberete? Používáte kondicionér? Nebo ho nechcete používat, protože máte pocit, že jsou po něm vlasy zplihlé. Klidně napište svůj názor do komentáře, ráda si ho přečtu 🙂

Každý máme svojí originální kvalitu vlasů, rovné, vlnité, jemné, husté…To co vyhovuje jednomu nemusí vůbec sedět někomu druhému. Každý kadeřník vám doporučí většinou to, s čím pracuje, dobře to zná a ví, že to funguje. 

Jinak my kadeřníci nejsme vševědoucí a nemáme zkušenosti s těmi padesátišesti druhy šamponů z drogerie, na které se ptáte, protože víme, že profesionální kosmetika je pro vaše vlasy mnohonásobně lepší.

Z mých produktů je to vlasová kosmetika značky Wella Professionals, se kterou pracuji a také čerstvá rakouská kosmetika značky Ringana bez konzervantů a plnidel, kterou používá celá moje rodina a zákaznice, které se zajímají o zdravý způsob péče o vlasy. Výběr kosmetiky je na vás, záleží na vašich vlasech, na prioritách, jestli řešíte cenu, objem, barvu, lupy, hydrataci a nebo vám záleží na složení a dáváte přednost zdravějším variantám, které vaše vlasy a pokožku zbytečně nezatěžují chemickými látkami. 

Žádné rozhodnutí není špatně, je vaše. Pokud máte s výběrem kosmetiky jasno, tak je čas podívat se na to, jestli neděláte některou z těchto chyb, které ovlivňují celkové zdraví vašich vlasů a pokožky. Jsou to z praxe ty nejčastější…

  • použití kondicionéru je pro překvapivé množství lidí tabu
  • spaní s mokrými vlasy
  • drhnutí mokrých vlasů a pokožky po umytí ručníkem pro rychlejší vysušení
  • přílišné drbání pokožky při mytí nehty
  • nešetrné rozčesávání 

Určitě si každá z těchto chyb zaslouží podrobnější informace, vezmeme ale proces úplně od začátku.

Kolik mám použít šamponu?

Běžného šamponu z drogerie budete na mytí potřebovat pravděpodobně víc. Profesionální i čerstvé kosmetiky stačí opravdu malé množství, na krátké vlasy, které neoplývají velkou hustotou stačí velikost většího lískového oříšku. S délkou a hustotou se množství samozřejmě zvětšuje. Když to s množstvím u této kosmetiky přeženete, bude se vám obtížněji odstraňovat velký objem pěny. Překážkou u těchto produktů může být pro někoho cena, ale tím, že šamponu při aplikaci není potřeba dávat tolik, mnohem déle vám vydrží. O tom, čemu dáte přednost si rozhodujete jen vy sami.

Mám mýt jednou nebo dvakrát?

Wella kadeřníci doporučují mytí vlasů s Wella šampony jednou, údajně to stačí. S tímto tvrzením úplně nesouzním, mám to vyzkoušené, záleží na okolnostech. Vy sami určitě poznáte, jestli je proces potřeba opakovat. Poznáte to tím, jestli vám šampon poprvé dobře napěnil. Většinou když si myjete hlavu každý den, šampon napění okamžitě a opravdu není potřeba mytí opakovat 2x, myjete totiž vlastně téměř čisté vlasy.

Sama ze své zkušenosti vím, že při frekvenci mytí 2x v týdnu mi jedno mytí rozhodně nestačí. Jak to poznám? Při prvním mytí smývám největší nečistoty, šampon pění jen minimálně a v oblasti kontur, kde jsou vlasy nejvíce mastné skoro vůbec. Při druhém mytí vlasy myji na čisto. Už při pouhém rozetření šamponu na vlasy cítím, jak šampon po vlasech klouže a začíná se lehce tvořit pěna, která nabývá s masáží pokožky. Pokožku není vůbec potřeba drhnout násilím a drbat pomocí nehtů, mohlo by dojít k podráždění pokožky, stačí jemně krouživými pohyby masírovat břísky prstů. Pokud máte rádi větší intenzitu, přitlačte na bříška o něco více.

Můj tip – pokud si vlasy upravuji na nějakou akci a používám velké množství stylingu – laku nebo objemového pudru, musím proces mytí opakovat dokonce 3x. To doporučuji i svým zákaznicím, když ode mě odcházejí s účesem na společenskou událost. Šampon většinou i při druhém mytí skoro nepění a pokožka, která byla zatížená stylingem je na omak stále nepříjemná, pocitově “drhnoucí” a stále to není ono. POZOR – vlasy se při nedostatečném umytí dříve mastí, proto myji minimálně 2x.

O objemovém pudru a jeho použití se dozvíte příště.

Když máte umyto, nezapomeňte šampon důkladně opláchnout. Především v oblasti nad čelem, okolo uší a na krku. To jsou místa, kde mohou zbytky šamponu zůstat a mohou způsobovat svědění pokožky.

Proč používat péči?

Dalším krokem je nanesení péče, kondicionéru, balzámu nebo regenerace. Je jedno jak tomu budeme říkat, vysvětluji jen s jakým pojmenováním se můžete setkat a že to vlastně znamená to samé. Často se setkávám s dotazy o tom, co je vlastně ta péče nebo regenerace.

Ano, myslím a je opravdu potřeba ho použít. Má moc důležitou funkci uzavřít vlas. Když ho pomocí péče neuzavřete, dochází k poškození. Nejde česat, je suchý, láme se, pokud jde o barvené vlasy, barva se rychleji vymývá…. Zkrátka ošidit tento krok, žádné bonusy nepřináší, naopak!

Můžete použít 2 způsoby – první oplachový:

  • Vymačkáte přebytečnou vodu z vlasů (můžete i do ručníku) a nanasete na délky a konce péči (balzám, kondicionér), necháte chvíli působit.
  • Péči rozhodně nenanášejte na pokožku a ke kořínkům, tam vůbec nepatří. Většinou při tomto kroku už vlasy lehce pročesávám prsty, aby se péče dostala všude tam, kde je jí potřeba a následně mi to usnadní práci se samotným rozčesáváním hřebenem.
  • Opláchnete, důkladně!!! To je důležité.
  • Pokud totiž urychlíte oplachování stane se, že vlasy budou zplihlé a dříve mastné, což je většinou jeden z důvodů proč někteří péči nepoužívají.
  • Po důkladném opláchnutí vymačkáte přebytečnou vodu a vlasy zabalíte do ručníku, stačí chvilka než se přebytečná voda do ručníku vsaje. V žádném případě po mytí pokožku ani vlasy ručníkem nedrhněte v očekávání, že budou rychleji suché. Nebudou!!! Akorát se tímto třením poškozují!

Druhý bezoplachový:

  • Po mytí šamponem rovnou vlasy zabalíte do ručníku, stačí cca na 5 minut, já s ním někdy chodím i půl hodiny 🙂 a následně použijete – dvoufázovou regeneraci – je to dvousložková regenerace, kdy před použitím je potřeba produkt protřepat a spojit tyto 2 složky dohromady. Pomocí rozprašovače nanesete na vlasy do délek a do konců (ne přímo na pokožku), následně jemně rozčešete.

  • Mimo jiné může být bezoplachová péče také v krémové konzistenci – nanáší se stejně do délek a do konců. Zkušenosti mám s tímto způsobem péče především s čerstvou kosmetikou. Krátké jemné vlasy nebo dětské vlasy 1 pumpička, husté krátké nebo dlouhé 2 pumpičky. Jak vypovídá název, ani jeden z uvedených produktů už neoplachujeme. I zde platí následné jemné rozčesávání.

Jemné rozčesávání!

Já ano a velice ráda! Protože když jsou vlasy po mytí zacuchané, násilným rozčesáváním kartáčem od kořínků po konečky dochází k jejich poškození, vlas se může přetrhnout!

Jemné rozčesávání znamená česání po částech – nejdříve konce, potom délky a nakonec od hlavy až do konců, to už jde většinou snadno. Pro lehčí a šetrnější postup je lepší si vlasy oddělit alespoň na půl. Čím méně vlasů se do kartáče dostane, tím jde rozčesávání snadněji.

Jste u konce, teď už jen stačí vlasy upravit běžným způsobem, jak jste zvyklí a rozhodně s mokrými vlasy nechodit spát ani s rozpuštěnými ani se zapletenými. Pokud jste to už někdy vyzkoušeli, tak víte, že vlasy bývají ráno stále ještě vlhké. Vlhko a teplo nahrává vzniku plísní, pokožka vám určitě nepoděkuje, zvláště pokud to děláte pravidelně.

A to, jaký vám to zajistí skvělý extravagantní účes je věc druhá. Vlasy ráno pravděpodobně namočíte, aby se váš super účes dal trochu zkrotit 🙂

Našli jste v návodu některou ze svých chyb nebo jste v péči o vlasy vzorní a dokonce je rozmazlujete ještě něčím navíc? O rozmazlování něčím navíc a o tom co dál po mytí, téma foukání, žehlení a jak na styling se těším v dalším článku.

Díky za váš čas a ať jste se svými vlasy spokojení.

Vaše Lenka

Jsem kadeřnice s dlouholetou praxí a pomáhám ostatním naučit se upravit vlasy hravě nejen sobě. Vlasy jsou mojí velkou vášní, proto jim chci dopřát to nejlepší a specializuji se na čerstvou kosmetiku.Můj příběh si přečtěte zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  • eBook ZDARMA
  • Objev způsob, jak z POPRVÉ udělat jako by to bylo POKAŽDÉ – průvodce krok za krokem
  • Nejnovější články
  • Kategorie
  • Potkáme se na Facebooku :-)